Rozpoczynając naukę szycia, będziesz potrzebować zaopatrzyć się w przybory krawieckie. Na rynku jest ich szeroki wybór, jednak w większości nie są niezbędne- to często narzędzia ułatwiające czy przyspieszające pracę lub zamienniki, których ktoś woli używać. Tutaj natomiast przedstawione zostały najbardziej podstawowe i uniwersalne narzędzia, które będą potrzebne w praktycznie każdym projekcie.
U każdego proces szycia wygląda nieco inaczej, każdy
szyje inne rzeczy, a co za tym idzie- będzie potrzebować różnych
przyborów i dlatego ich dobór jest kwestią indywidualną. Jednak takie
narzędzia warto nabywać nie na samym początku, tylko gdy
już masz za sobą pierwsze kroki w szyciu, wiesz co chcesz szyć,
zaczynasz odczuwać braki pewnych przyborów, czujesz, że pewne
elementy można by wykonać szybciej albo łatwiej lub po prostu
chcesz sprawdzić jak z ich użyciem będzie się
pracowało.
Choć tkaniny nie należą do przyborów, ale do surowców, to są zdecydowanie niezbędne.
Na początek najlepszym wyborem będą tkaniny stabilne, trzymające formę, o średniej grubości, które łatwo się szyje, jak np. płótno, surówka czy flanela z bawełny. Przy takich tkaninach nie musisz skupiać na materiale, tylko na tym, aby prosto kroić czy szyć. Jeśli opanujesz podstawowe umiejętności na niewymagającej tkaninie, później na innych materiałach będzie łatwiej.
Nie wybieraj dzianin oraz tkanin elastycznych, śliskich, lejących, miękko się układających, ponieważ są one trudne- i do krojenia, i do szycia – będą się wyślizgiwać, przesuwać, układać po swojemu.
WskazówkaJeśli nie chcesz na początek kupować nowych tkanin, obawiasz się, że je zniszczysz, to do pierwszych ćwiczeń czy projektów możesz wykorzystać stare prześcieradła, poszwy na pościel, czy koszule, jeśli są wykonane z wyżej sugerowanych tkanin.
Próbki tkanin nadających się na początek nauki szycia. Po prawej- próbki flanel bawełnianych, po lewej- próbki płócien bawełnianych. Na samym wierzchu surówka bawełniana.
Zwana również metrem lub centymetrem krawieckim. Zazwyczaj ma długość 150 cm.
Ze względu na swoją elastyczność, kojarzona głównie z pobieraniem wymiarów ciała, ale również można jej używać do mierzenia czego innego- materiału czy elementów wykroju, zwłaszcza o łukowatych kształtach.
Miary mają końce metalowe, które zapobiegają strzępieniu czy wycieraniu się taśmy i są przydatne przy zaprasowywaniu, ale zdarza się, że pierwszy (i ostatni) centymetr ze względu na to metalowe zakończenie nie ma dokładnie 10 mm. Jeśli tak jest w twoim centymetrze, mierz od drugiego cm, pamiętając o tym przy odczytywaniu wartości.
Jeżeli korzystasz ze starej miary, również zwrócić uwagę na to, aby nie była rozciągnięta, ponieważ zdarza się, że z czasem miara odkształca się, a przez to staje się nieprecyzyjna.
Przydatna będzie także długa linijka (o długości ok. 50 cm)- nie tylko przy konstruowaniu wykrojów, ale także kopiowaniu ich czy odrysowywaniu poszczególnych elementów na tkaninie, przy szyciu prostych rzeczy na bazie prostokąta bez wykroju, przy sprawdzaniu orientacji nitki prostej w tkaninie oraz podwijaniu obrębów.
Dzięki temu, że miara jest elastyczna, można ją przewiesić przez szyję, tak aby była zawsze pod ręką w czasie wykonywania projektu.
Żelazko
jest potrzebne do prasowania na wielu etapach szycia. Gdy włókna
materiału są poddane działaniu wysokiej temperatury, stają się
plastyczne, podatne na układanie, dzięki czemu można wygładzać
powierzchnię i utrwalać pożądane kształty- szwów, zaszewek,
zakładek itd., dzięki czemu szyta rzecz uzyska estetyczny, profesjonalny wygląd.
Jeśli żelazko- to również deska do prasowania. Jeśli jej nie masz, albo chcesz mieć podręczne stanowisko do prasowania zaraz przy maszynie, możesz posłużyć się następującą metodą: stół nakryj kocem, a następnie tkaniną lnianą lub bawełnianą. Na tak przygotowanym podłożu można jak najbardziej prasować.
Nożyce do krojenia materiałów- nie do czegokolwiek innego- aby się nie stępiły czy np. od odcinania taśmy nie stały się lepkie. Warto mieć dobrej jakości nożyce, ponieważ bez nich ciężko będzie ładnie i precyzyjnie ciąć, a dzięki równemu wycinaniu łatwiej będą przebiegać kolejne etapy w procesie szycia.
Najczęściej takie nożyce mają ostrze o długości 20-30 cm. Częściej wybierane są te o długości ostrza 20 cm- są mniejsze, a co za tym idzie- lżejsze.
Przy problemach z używaniem zwykłych nożyc (np. z powodu schorzeń), dobrym wyborem mogą być krawieckie nożyce elektryczne, dzięki którym krojenie jest mniej męczące.
Ponadto potrzebne będą mniejsze nożyce (z ostrzem o dł. 10-12 cm) do przycinania małych elementów czy zapasów na szew oraz
nacinania szwów. To są podstawowe przybory do krojenia. Inne popularne (ale niekonieczne) to:
Od góry: nożyce krawieckie (z czarnymi uchwytami), mniejsze nożyce (z białymi uchwytami), prujka i obcinacz do nici. Jak widać na zdjęciu, prujka ma założoną osłonę- po użyciu jakichkolwiek ostrych narzędzi należy je schować do przynależnego opakowania.
W zależności od tego z jakich wykrojów będziesz korzystać, inny rodzaj papieru będzie przydatny:
Potrzebne do kopiowania lub konstruowania wykrojów.
Do odrysowywania wykroju na materiale. Może być też fastryga do tego celu lub po prostu przypięcie szpilkami wykroju do tkaniny i wycinanie wzdłuż elementów. Przed użyciem warto zrobić test na skrawku, czy z tego konkretnego materiału zejdzie oznaczenie. Dotyczy to w szczególności flamastrów, ponieważ dosyć często zostawiają ślady, zwłaszcza na jasnych tkaninach.
Do odrysowywania wykroju na jasnych materiałach można używać ołówka, jednak zostają później ślady.
Kreda krawiecka w dwóch kolorach. W tle wspominana (przy omawianiu przyborów do krojenia) mata samogojąca.
Używane do obciążania elementów wykroju rozłożonych na materiale. Mogą być to specjalnie do tego przeznaczone obciążniki, albo po prostu przedmioty, które masz pod ręką, np. kubek z pisakami, pudełko z nićmi, dziurkacz- ważne żeby były to przedmioty czyste, aby nie pobrudziły wykroju czy tkaniny, o powierzchni mniejszej niż poszczególne elementy wykroju oraz masie, która obciąży wykrój na tym, aby się nie przesuwał.
Szpilki służą do tymczasowego upinania podczas szycia, zapobiegają przesuwaniu się warstw materiału względem siebie i/lub utrzymują nadany kształt. Szpilki mogą różnić się grubością, długością i budową. Szpilki z kolorowymi główkami są lepiej widoczne od tych z metalowymi główkami. Szpilki ze szklanymi główkami są nieco cięższe od tych z plastikowymi, ale za to przy prasowaniu nie trzeba obawiać się stopienia główki żelazkiem, co zdarza się przy plastikowych. Warto mieć poduszkę, albo magnetyczną podkładkę- łatwiej z nich wyciągać szpilki podczas upinania niż wyciągać je z pudełka, a przy okazji nie zgubią się.
Do upinania przydają się również agrafki- nie wysuwają się z materiału i dobrze trzymają kilka warstw. Ponadto są używane także do przeciągania gumy czy sznurka przez tunel.
Kolejną alternatywą dla szpilek są klipsy do materiałów.
Od lewej: szpilki klasyczne, szpilki długie, szpilki z plastikowymi główkami, szpilki ze szklanymi główkami oraz klips do materiałów.
Większość osób nie wyobraża sobie szycia bez maszyny i choć jest to możliwe, to maszyna niesamowicie przyspiesza i ułatwia pracę.
Maszyna nie musi być nowa, ani mieć mnóstwa funkcji
Najważniejsze jest, aby była sprawna (wyczyszczona i wyregulowana), miała ścieg prosty i zyg-zag.
Wybierz nici w kolorze dobranym do tkanin.
Do fastrygowania nada się biała bawełniana nić- biały kolor nie zostawi śladów np. przy zwilżeniu, przyprasowaniu, a bawełniane włókna łatwo przerwać gdy zajdzie taka potrzeba.
Przy białych tkaninach możesz użyć do fastrygowania np. szarej nici w jasnym odcieniu.
Do szycia ręcznego- najczęściej do szycia ręcznego używa się igieł uniwersalnych (na opakowaniach często występuje angielska nazwa- sharps) o rozmiarze 7-9
Do maszyny- do tkanin wyżej sugerowanych (płótna, flanele) igły uniwersalne o rozmiarze 80-90 w zależności od grubości tkaniny.
Naparstek ułatwia szycie ręczne i chroni przed zranieniem. Obecnie naparstki są wykonywane z wielu różnych materiałów- metale, skóra, silikon.
Zakłada się go na środkowy palce dłoni, którą się szyje. Naparstek powinien być na tyle dopasowany, aby nie zjeżdżał, ale zarazem nie uciskał zbytnio palca. Ze względu na zmienną szerokość palca w czasie dnia i poszczególnych pór roku, warto mieć naparstek w 2 rozmiarach- mniejszym i większym.
Narzędzia zostały przedstawione dość ogólnie, ponieważ istnieje wiele ich odmian i wariacji, różne są preferencje i co innego się u każdego sprawdza. Jeśli jedno narzędzie Ci nie będzie odpowiadać, zawsze możesz poszukać alternatywy.