Wiele osób, które chcą nauczyć się szyć, zastanawiają się, jak w ogóle zacząć, od czego? Otóż naukę szycia można rozpocząć w różny sposób. Wiele zależy od tego, ile czasu, funduszy, zaangażowania chcesz przeznaczyć oraz jakie umiejętności chcesz zdobyć. W tym artykule zapoznasz się ze wszystkimi aspektami, które musisz wziąć pod uwagę.
Na początek warto przygotować sobie plan, w którym weźmiesz pod uwagę każdy z poniższych punktów:
Na początek wyznacz sobie cel- co chcesz szyć? Przedmioty tekstylne do domu (zasłony/ firanki/ pościel/ obrusy…) , ubrania, akcesoria? A może chcesz nauczyć się robić poprawki krawieckie i przeróbki, by móc odświeżyć swoją garderobę?
Jeśli nie masz jakiegoś konkretnego celu lub interesuje Cię wszystko, możesz obrać ogólny kierunek jak np. nauka podstawowych technik szycia, szycie na maszynie/ szycie ręczne.
Takie wyznaczenie dziedzin, którymi chcesz się zająć (zwłaszcza na początku) będzie pomocne chociażby przy wyborze źródła wiedzy czy zakupie narzędzi- ktoś, kto chce szyć tylko ręcznie nie będzie potrzebować maszyny do szycia, ani kursu omawiającego obsługę maszyny do szycia.
Możesz sobie wybrać kilka celów, albo wyznaczyć cele pośrednie. Jeżeli chcesz szyć ubrania, będzie łatwiej, gdy zaczniesz np. od opanowania obsługi maszyny i podstawowych technik szycia, później- zaczniesz szyć proste akcesoria, a dopiero później- ubrania.
Pamiętaj, że cele z czasem mogą ulec zmianie- być może okaże się, że to, co wydawało Ci się ciekawe na początku, później zupełnie nie będzie Cię już interesowało?
Przy planowaniu czasu zastanów się nad kilkoma aspektami:
Często lepsze efekty daje krótsze ćwiczenie, ale codziennie, niż kilkugodzinna sesja szycia raz na tydzień.
W zależności od tego, czego chcesz się nauczyć i jaki chcesz przeznaczyć budżet, będziesz potrzebować różnych narzędzi. Zastanów się, czy chcesz zaopatrzyć się tylko w podstawowe przybory, czy mieć od początku większy zestaw.
Szczególnie przy dysponowaniu niewielkim budżetem, sprawdź, czy nie masz jakichś narzędzi w domu- wiele osób ma choćby zestawy podręczne do niewielkich napraw, w tym nici, igły, szpilki, centymetr krawiecki, nożyce itp.- skorzystaj z tego, co już masz, a dokup tylko to, czego brakuje, a jest niezbędne.
W kwestii maszyny do szycia, tańsza opcja to kupno używanej maszyny lub jeśli znasz kogoś, kto ma maszynę, ale jej nie używa, może zachce Ci ją pożyczyć i przy okazji dać kilka lekcji obsługi?
Kiedy już określisz, czego chcesz się uczyć, znajdź źródło wiedzy- kurs- online lub stacjonarny, e-book, tutoriale na blogach czy Youtube, znana Ci osoba (np. spośród znajomych czy z rodziny), która umie szyć, czy może nawet szkoła… możliwości jest dużo.
Wybierz to, co jest dla Ciebie komfortowe. Jedni chcą mieć obok siebie osobę, która krok po kroku będzie pokazywać co należy zrobić, a inni wolą samodzielnie przerabiać materiał. Niektórzy nie lubią zajęć grupowych, stresuje ich to, a znowu dusze towarzystwa będą się tam czuć świetnie.
Weź pod uwagę także, czy odpowiada Ci sposób przekazywania wiedzy (i przede wszystkim- czy ta wiedza jest rzetelna oraz dokładna), a także styl szytych rzeczy.
Uwzględnij również to, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na wiedzę.
A jeśli dopiero zastanawiasz się, czy w ogóle rozpocząć naukę szycia, to może warto po prostu zacząć od interesowania się tematem- czytać artykuły, oglądać filmiki, a dopiero gdy będziesz mieć pewność, że Cię to interesuje, zacząć inwestować w wiedzę?
Ważne!Często popełnianym błędem jest wybranie wykroju i rozpoczęcie szycia. Wykrój nie jest przeznaczony do nauki od podstaw- trzeba mieć dość sporo wiedzy, aby szyć przy jego użyciu. Może się okazać, że nie będziesz rozumieć pojęć użytych w instrukcji, albo że instrukcja pomija pewne czynności.
Zorganizuj sobie kącik do szycia.
W zależności od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz, możesz albo mieć przestrzeń przeznaczoną na stałe tylko do szycia, albo jeśli masz mało miejsca, to miej wszystkie przybory i materiały złożone razem (w jakimś pudełku itp.), tak żeby było to jakoś zorganizowane i żeby mieć wszystko pod ręką chcąc np. rozłożyć się z szyciem na kuchennym stole.
Znów w zależności od tego, co chcesz szyć, początek nauki będzie inny, jednak w wielu przypadkach będzie obejmować:
Gdy zapoznasz się z teorią, utrwalaj ją potem w praktyce. Ćwicz, aż dojdziesz zadowalających efektów.
Pierwsze projekty powinny być w miarę proste i szybkie do wykonania.
Najlepiej, żeby nie były to ubrania, tylko np. akcesoria/ dodatki (typu prosta torba), przybory (takie jak poduszeczka na szpilki czy pokrowiec na igły). Możesz zacząć też np. od przyszywania guzików, czy zszywania rozprutych szwów- zwłaszcza, jeśli chcesz nauczyć się naprawy ubrań.
Przy tego typu projektach skupisz się na zdobywaniu umiejętności technicznych, a nie trzeba będzie zajmować się takimi rzeczami jak pobieranie miary, wybór rozmiaru wykroju, dopasowywanie wykroju do sylwetki, przymiarki itp. Nie będzie Cię przytłaczała duża zbyt duża ilość czynności do wykonania- zwłaszcza, że są to rzeczy których nie umiesz robić i potrzebujesz wprawy.
Inaczej wiele rzeczy może wyjść źle i poświęcisz mnóstwo czasu na uszycie czegoś, czego i tak nie będziesz chcieć nosić...Wtedy łatwo się sfrustrować, poddać i porzucić nowe zajęcie.
Zacznij od łatwych projektów.
Ważne jest, aby uczyć się nowych umiejętności poziom po poziomie, krok po kroku.
Gdy masz wiedzę, podstawowe umiejętności i pierwsze uszyte przedmioty za sobą, zacznij szyć z wykrojów- ale nie zaczynaj od czegoś bardzo skomplikowanego, tylko czegoś prostszego, odpowiedniego do poziomu twojej wiedzy i umiejętności.
Za każdym kolejnym projektem staraj się robić coś trudniejszego/ nowego np. inny rodzaj wykończenia, inny rodzaj materiału, którego jeszcze nie szyłaś/-eś, niewielkie przeróbki/ poprawki wykroju np. zmiany zaszewek/ mankietów/ kołnierzyków. Dzięki temu poszerzasz horyzonty. Oczywiście nie chodzi o to, by ciągle uczyć się nowych, nowych i nowych rzeczy, ale poznać różne, by później mieć wiedzę i umiejętności pozwalające na dobranie jak najbardziej optymalne/ dopasowane techniki i rozwiązania do rodzaju materiału, kroju czy nawet ilości czasu którym dysponujesz na wykonanie danej rzeczy.
Zastanów się nad każdym aspektem:
Warto też mieć przemyślaną jakąś alternatywę, gdy np. dane źródło wiedzy nie będzie dostępne, albo będziesz mieć za mało czasu lub po prostu nauka nie będzie szła tak szybko, jak było w planie.
Przeanalizuj również, czy to co sobie wyznaczasz jest możliwe do osiągnięcia, czy plan jest realistyczny, czy poszczególne obrane elementy nie kłócą się ze sobą, bowiem są one od siebie zależne.